نخ بامبو چیست

نخ بامبو چیست

نخ بامبو

در ابتدای این مقاله به ماهیت نخ بامبو اشاره خواهیم کرد و سپس موارد استفاده و مزیت های استفاده از این نوع نخ را در پارچه های مختلف بررسی خواهیم نمود.
نخ بامبو یکی از بزرگترین پیشرت های صنعت نساجی در سال های اخیر بوده که دارای خواص طبیعی بسیاری است که آن را نسبت به دیگر الیاف ویژه تر می نماید. این الیاف باریک و دارای شکاف های بسیار ریزی است که موجب جذب رطوبت بالا و تهویه می شود. تحقیقات نشان داده اند که خواص ضد باکتری الیاف بامبو نسبت به پنبه سه برابر می باشد، همچنین خواص آنتی استاتیک آن ۱۲ برابر، خاصیت جذب عرق ۶۰ درصد بیشتر و خاصیت دفع بوی ید بدن ۳۰ درصد بیشتر می باشد.
الیاف بامبو کاملاً طبیعی و بدون مواد شیمیایی هستند از اینرو ضد آلرژی می باشند بنابراین مناسب افرادی است که پوست حساسی دارند و نسبت به الیاف دیگر آلرژی دارند. این الیاف بعد از بارها شستشو نیز خواص خود را نگه می دارند. قدرت جذب بالای آب را دارند به حدی که وزنش هنگام شستشو سه برابر می شود.
ساختار الیاف بامبو باعث از بین بردن باکتری های روی پوست می گردد و بوی بد عرق بدن را دفع می کند. همچنین در گرما باعث ایجاد خنگی و در سرما باعث ایجاد گرما برای بدن می گردد. از دیگر ویژگی های آن می توان به تجزیه پزیری فوق العاده آن در محیط زیست می باشد و به عنوان لیف سلولزی کاملاً توسط میکروارگانیزم های خاک و نور آفتاب تجزیه می گردند.
بدلیل وجود ماده باکتریواستاتیک در گیاه بامیو، امکان وجود باکتری در آن به حداقل ممکن می رسد بنابراین در محصولات بهداشتی بسیاری نظیر حوله ها و دستمال های بهداشتی، محصولات بیمارستانی نظیر باند و گاز پانسمان، لباس های جراحی، پوشاک درمانی و غیره کاربرد فراوانی دارند.

نخ بامبو چیست